John Lennon by měl v Zaporoží usmiřovat Ukrajinu a Rusko

Jeden z členů skupiny Beatles nepřestává dlouho po své smrti sloužit jako symbol míru a usmíření. V jihoukrajinském městě Zaporižžja (Zaporoží) se v těchto dnech koná festival věnovaný výročí vzniku skupiny. Při této příležitosti zde byl prezentován také model Lennonova pomníku, který má být ve městě umístěn.

Průmyslové Zaporoží (má asi 750 000 obyvatel) nebylo v r. 2014 do té míry proukrajinské, jako blízký a větší Dněpropetrovsk (nyní Dnipro). Nakonec se však i v Zaporoží, ležícím u známé přehrady Dněproges (Dniprelstan), podařilo udržet pořádek a separatisté se zde neodvážili otevřeně vystoupit. Stoupenci Novoruska chtěli přitom i toto město s okolím vidět jako část tohoto nerealizovaného záměru.

Za nové sochařské dílo, které má nyní zdobit zaporožský prospekt V. Majakovského, zaplatil částku v hodnotě zhruba 700 000 Kč podnikatel Dmytro (Dimitrij) Zusmanovič, který patří k místním přívržencům Putinovy politiky. Při prezentaci díla prohlásil, že v Ukrajině probíhá občanská válka a Lennon jako symbol míru má napomoci jejímu ukončení. Autor sochy, ruský sochař Grigorij Potockij, usilující o zvýšení vážnosti Ruska ve světě, se k věci vyjádřil také. Vyslovil naději, že zvěčněný Lennon bude v Zaporoží upozorňovat na nezbytnost míru mezi Ruskem a Ukrajinou (že by tedy přece nešlo o občanskou válku?).

Podoba pomníku však obratem vyvolala převážně kritické reakce uživatelů sociálních sítí. V tomto prostředí bylo také upozorňováno na skutečnost, že v Zaporoží minimálně 60 % obyvatel nemá tušení o existenci skupiny Beatles a že tedy snažení podobného typu nemá příliš velký smysl. Smířlivější komentáře si všímají toho, že v Zaporoží vlastně Lennon nahradí Lenina. Jeho skoro 20 metrů vysoký pomník (z r. 1964) byl po dlouhém váhání demontován až v březnu 2016 a umístěn ve skladišti podniku Vodokanal. Přitom ještě za Janukovyče, v r. 2010, byl v Zaporoží odhalen uvnitř jednoho podniku dokonce pomník Stalinovi, což vyvolalo v Ukrajině značné protesty. Tento “idol“ byl však jen dva metry vysoký, Leninovi tedy zjevně nesahal ani po kolena. Ani zpodobení druhého dočasného velikána už na svém místě nestojí.

Vrátíme-li se k symbolické proměně Lenina v Lennona, lze ještě uvést, že podobně dopadla před časem Leninova ulice v obci Kalyny v Zakarpatské oblasti – když se tam k žádnému přejmenování neměli, rozhodl v tomto smyslu gubernátor oblasti. Lennonova ulice ovšem existuje také v podstatně známějším Lvově. A první Lennonův pomník na území Ukrajiny už stojí nějakou dobu v malém městě Mohyliv-Podilskyj na jihozápadě země.

Hrátky spojené se jménem Johna Lennona samozřejmě situaci v Donbasu ani v Krymu nevyřeší. Přesto, bez ohledu na záměry sochaře a sponzora, lze zaporožskou pomníkovou událost chápat jako náznak snahy o dílčí „zmezinárodnění“ města, které zůstává důležitým hráčem v neukončené bitvě o jižní Ukrajinu.

(boz)

Rubriky