Ivan Truchlik: Fotbalový atlas světa

Ivan Truchlik: Fotbalový atlas světa

Tak rozsáhlou knihu čeští fotbaloví fanoušci zatím k dispozici neměli. Kniha sleduje vývoj a stav snad nejpopulárnějšího kolektivního sportu podle států, od Velké Británie až po téměř úplně neznámý ostrůvek Niue v Oceánii. Autor přizpůsobil rozsah hesel fotbalovému přínosu jednotlivých zemí a dokumentaci dovedl do počátku srpna 2015.

Oddíl Země bývalého SSSR čítá 86 stran. Ukrajina je zde zařazena po heslu o bývalém SSSR na druhém místě mezi Ruskem a Bělarusí – týká se jí sedmina sovětského textu, Rusko má o pouhé dvě stránky víc. Ukrajinské reálie jsou však zastoupeny už v celosovětské kapitole pro období do r. 1991, zejména díky kyjevskému Dynamu.

V ukrajinském oddílu autor zdůrazňuje, že po rozpadu SSSR musela Ukrajina s ostatními neruskými svazovými republikami začínat od nuly – bez číselných koeficientů, na které do té doby vydatně přispívaly. Uvádí také, že řada předních fotbalistů přijala ruské občanství, aby nemuseli čekat čtyři roky na možnost startu ve vrcholných mezistátních soutěžích. Poté jsou zaznamenány výsledky ukrajinské státní reprezentace na mistrovství světa a Evropy počínaje rokem 1996 – dříve to Ukrajina nestihla.

Následují údaje o třech klubech (Dnipro Dněpropetrovsk, Dynamo Kyjev, Šachtar Doneck: zmíněno je, že nyní hraje ve Lvově) a jejich atributech a o osmi fotbalistech (pokud bychom postupovali podle data narození, pak od V. Lobanovského po A. Ševčenka). Kapitolu doplňuje patnáct převážně barevných fotografií. V bibliografii na poslední straně knihy se samozřejmě žádný ukrajinský zdroj nevyskytuje – snad byl ale kromě cizojazyčných příruček přece jen použit portál ukrajinské fotbalové federace.

Ocenit je třeba snahu o přesnou transkripci osobních i místních jmen. Překvapuje však to, že na mapě Ruska je Krym barevně přiřazen k Rusku, nikoli k Ukrajině (s. 518), a toto barevné značení je patrné i v případě mapy Ukrajiny (s. 533), ačkoli simforopolský klub Tavrija je zde označen jako ukrajinský spolu s kluby kyjevským, dněpropetrovským (dnes vlastně dniprovským), charkovským, luhanským a doneckým. Vlk se nažral a koza zůstala celá?

__________________________________________________________________________________

Truchlik, I. (2015): Fotbalový atlas světa. Praha, Ottovo nakladatelství. Stran 1440. /ISBN 978-80-7451-454-8/

(boz)

Rubriky