Nová mapa pro cestovatele s podrobnými popisy. Pravda, zatím v beta verzi

Facebookovou skupinu „Cestujeme po Ukrajině“ jsme zakládali v únoru 2019. Měli jsme tehdy dojem, že odezva na stejnojmennou rubriku na webu My a Ukrajina si to zaslouží a zejména českému čtenáři našich stránek přiblíží Ukrajinu ze strany, která je všem nám vlastní, tedy ze strany poznávání nových a dosud nepříliš známých končin. Brzy se ukázalo, že Ukrajina je pro Čechy skutečná „terra inkognita“, tedy země neznámá. A tak kromě reportáží na webu a každodenních informací ve skupině vznikla brzy i mapa zajímavých míst. Dnes obsahuje informace o více než stovce míst, která má smysl na Ukrajině navštívit, nebo se s nimi alespoň seznámit. 

Nové mapy náhled
Pro zobrazení mapy klikněte na obrázek

Upřímně řečeno, když jsme mapu začali vytvářet, netušili jsme, jak brzo se zaplní natolik, že se stane prakticky nepřehlednou. Navíc, místa jsou sice na mapě zobrazena, mnozí z Čechů ani netuší, kde se přibližně nachází hlavní město Ukrajiny a jak se jmenuje, ale chybí pro cestovatele to nejdůležitější: podrobnější popis toho, co je na tom či onom místě vlastně zajímavé.

Ale abych nezdržoval. Začátkem léta jsme se rozhodli, že mapy výrazně aktualizujeme, a pustili jsme se do toho s plnou vervou. Nové mapy jsou založené na volně dostupných mapových rozhraních služeb Seznam.cz na rozdíl od některých nejmenovaných jiných mapových služeb, které za to chtějí nekřesťanský peníz. Základní důraz jsme kladli na co největší množství informací o každém místě. Na našich nových mapách tak najdete nejenom vizitku každého místa, která vás s místem stručně seznámí, ale také povětšinou poměrně obšírné pojednání o základních faktech o něm, o historii, o pamětihodnostech, o přírodě a o dalších zajímavostech. 

Mapy jsou interaktivní, jejich ovládání je jednoduché, podrobnosti jsou uvedeny v nápovědě. Stačí na ni najet myší. V budoucnu je plánujeme rozšířit o informace o možnostech dopravy, ubytování a o dalších, turisticky zajímavých detailech. 

V současné době jsou naše nové mapy v tzv. beta verzi. Znamená to, že jsou plně funkční a schopné testování. Pokud objevíte funkční chybu, dejte nám o ní vědět, opravíme ji. Obsah, tedy místa, která jsou již do mapy zařazena, tvoří asi třetinu toho, co obsahovaly původní mapy, a neustále jej doplňujeme.

A zde je na místě, abychom se na vás, příznivce cestování po Ukrajině a znalce pamětihodností a zajímavých míst, obrátili s prosbou. Víte-li o nějakém zajímavém místě na Ukrajině, které dosud v mapě není uvedené, napište nám o něm a my ho do mapy přidáme. Podmínky vložení do mapy jsou jednoduché. Potřebujeme mít pouze:

  • popis místa ne delší než jedna stránka ve Wordu, tedy zhruba do 3 000 znaků včetně mezer,
  • text vizitky v délce do 300 znaků,
  • GPS souřadnice místa (tj. ve tvaru xx°mm’ss.sss‘‘),
  • fotografii (pokud půjde o fotografii převzatou z internetu, je třeba dodat i zdroj, odkud je převzata).

No a toť vše. Podívejte se na nové mapy a dejte nám vědět, jak se vám líbí.    
 

(jer)