Menší podkarpatská kuchařka

Dagmar Březinová: Prostřeno na Podkarpatské Rusi

Publikační aktivity Společnosti, která knihu vydala, se v posledních letech zmenšily. Předkládaný svazeček, uvedený citátem z díla propagátora Podkarpatska, básníka Jaroslava Zatloukala, umožňuje podívat se na dotyčné území jiným způsobem než obvykle.

Autorka se pokusila po emotivním úvodu (její rodiče z Podkarpatska pocházeli) sestavit regionální kuchařku především na základě vlastní rodinné tradice, něco nasbírala i z několika dalších zdrojů. Zdá se, že se nesnažila hledat příliš intenzivně ve starší tištěné tradici. Vše tak působí do určité míry nahodilým dojmem. Jistě by se leccos zajímavého našlo v tehdejším tisku, autorka ale mohla přihlédnout např. k receptům, otištěným v druhé části knihy lingvistky Zuzany Hanudel Narodni stravy i napoji, vydané v Prešově 1987, kuchyně prešovské a užhorodské části jihokarpatského regionu se jistě příliš výrazně neliší.

V knize je otištěno přes 150 receptů rozdělených podle věcných kategorií a vykazujících zřejmě velmi různé stáří, resp. dobu využívání v rámci podkarpatského regionu. Část pokrmů je plně tradiční, jiná část byla do místní tradice nepochybně převzata z východnějších částí sovětského území po r. 1945 (např. šašliky nebo blinčiky). Kuchařka má tedy spíše územní než etnický charakter.

Nakladatelský počin je to jistě zajímavý, zvláště z hlediska čtenáře (a jedlíka), který nemá s příslušným typem pokrmů žádnou zkušenost. Knihu doprovázejí náladové černobílé fotografie Jiřího Havla vzniklé v přecházejícím desetiletí a zachycující nikoli jídla, ale krajinné motivy. Přiřazená pohlednice Huculů na s. 43 nemá však s bývalou Podkarpatskou Rusí nic společného, protože se týká severní strany Karpat a východní Haliče.


Březinová, D. (2016): Prostřeno na Podkarpatské Rusi, Praha, Společnost přátel Podkarpatské Rusi. Stran 98 (2). /ISBN 978-80-260-9079-3/

(boz)

Rubriky