Vykročení do nového školního roku

V sobotu 12. září se malí Ukrajinci a jejich rodiče, kteří žijí v Praze, sešli na nádvoří ukrajinské sobotní školy Erudyt na Starém Městě pražském. Konala se zde tradiční oslava začátku nového školního roku. Zahájena byla slavnostním nástupem nových prvňáků  a provedením hymny Ukrajiny.

Událost navštívil velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis. Ve svém projevu uvedl: „Každý rok podepisuji skoro tisíc rozhodnutí o udělení ukrajinského občanství dětem, které se narodily v České republice. A každý rok máme asi 10–15 prvňáků. Myslím si proto, že bychom měli poděkovat těm rodičům, kteří přihlašují své děti do ukrajinských škol. V podmínkách izolace od vzdálené vlasti to představuje čin, který si zaslouží uznání. Myslím, že děti, které studují na českých i ukrajinských školách, budou intelektuálně i emocionálně dvojnásobně bohatší.“

Všechny pozdravila také ředitelka školy paní Natalija. Poté hosty pobavila humorná scénka „Mykolka jde do školy“ a zazněly verše v podání prváků a žáků základní školy. Slyšeli jsme také nádherné ukrajinské písně „Včytelko moja“ a „Sokoljata“ v podání učitele zeměpisu pana Oleksandra. V závěru celé akce byla minutou ticha uctěna památka ukrajinských vojáků i civilistů, kteří zemřeli za nezávislost Ukrajiny. Definitivně slavnost tradičně skončila zvuky prvního školního zvonění, které zaznělo v novém školním roce.

Sobotní škola Erudyt (v češtině asi nejlépe: Vzdělaný člověk) má za sebou už více než deset let práce. Její počátky se datují do roku 2007. Výuka je zde nejnutnější měrou zpoplatněna. Žačky a žáci docházejí po sobotách do prostor základní školy na Uhelném trhu, kde o ně pravidelně pečuje jedenáctičlenný, věkově mladý učitelský kolektiv (osm žen a tři muži). Je pochopitelné, že zdravotní vývoj, který nastal letos v březnu, přinesl problémy i pro výuku v této škole. Všichni nicméně doufáme, že její činnost bude i nadále úspěšně pokračovat.

(osim)

Rubriky