Den ukrajinské nezávislosti v Praze

Stejně jako vloni se sešli se v pražské Stromovce v první neděli měsíce, tentokrát tedy 6. září, Ukrajinci žijící v Praze spolu s příznivci ukrajinské komunity. Všichni spolu oslavili Den nezávislosti Ukrajiny. Už z tramvajové zastávky bylo slyšet ukrajinskou píseň. Když jste pak vstoupili do prostoru zvaného Gauč, měli jste pocit, jako byste se náhle ocitli přímo na Ukrajině. Všude kolem vyšívané košile a mnoho ukrajinských specialit.  

Oslava Dne nezávislosti 2020Samotná akce začala hymnou Ukrajiny a úvodním slovem velvyslance Ukrajiny v České republice Jevhena Perebyjnise. Poté hosty pobavily děti z tvůrčích kolektivů Svitoč a Berehyňa, žáci Kulturního a vzdělávacího centra Krok a sobotní školy Erudyt, ale také členové tanečního kolektivu Džerelo.

Následně vystoupili zasloužilí umělci Ukrajiny Antonina Osypčuk a Pavlo Bubrjak, ukrajinský a český zpěvák Tomáš Szydlowski, frontman skupiny Ukrapol Oleh Ljukljan, ukrajinský popový umělec Volodymyr Stasjuk a dále skupiny Ignis, Zabava a Ten Strings (Deset strun).

Po celý večer lidé zpívali, tančili a odpočívali mezi svými krajany. Bylo také možno koupit si ukrajinské suvenýry, knížky, trička, kalendáře a mnoho jiného. Akce se konala v rámci Dnů ukrajinské kultury v ČR a jejími organizátory byli Ukrajinská iniciativa v ČR, Restaurace Akvabela, Ukrajinský odborový svaz a Asociace Ukrajinské hromady.

                                                                                                                                           (osim)

 

Rubriky