"Bojovník proti fašismu" - Alexej Mozgovoj

Jak Sovětský svaz, tak jeho ideový následník - Ruská federace - porodily mnoho skrytých talentů které se projevily až s tzv. "Ruským jarem" roku 2014. Tak se z vohnouta z automyčky - Arsenije Pavlova - mohl stát velitel batalionu "Sparta" a z jeho kamaráda z ochranky supermarketu  – Michaila Tolstych - zase velitel batalionu "Somali". 

Oba dva to dotáhli na válečné zločince a "Geroje DNR". Podle videozáznamů měli dost výbušnou povahu, která předznamenala jejich neméně výbušný konec. Oba dva jsou v českém prostředí dost známí, proto se dnes podíváme na jiného "bojovníka proti fašismu".

(Pozn.: Jestli si myslíte, že jsem začal fetovat, a proto se pustil do psaní životopisů teroristů, tak nezačal. Důvod je ten, že mýtus „geroja Novorossiji“ shodily přímo orgány „LNR“ a to dosud nevídaným způsobem.)

Rychle pohaslou hvězdičkou na novoruském nebi se stal Alexej Mozgovoj (1975-2015). Na rozdíl od předchozích dvou teroristů byl před rokem 2014 nejen vojákem, ale poté i vojenským ouřadou (náčelník Lysyčanského rekrutačního centra). Poté, co zradil Ukrajinu, se stal velitelem brigády "Přízrak" a později velitelem "14. batalionu teritoriální obrany lidové milice „Luganské lidové republiky".

Nebudu zde opisovat celý jeho životopis. Dodám jen, že byl jedním z prvních (a mnohých), kterého nechala GRU nebo nyní už bývalý „prezident LNR“ Plotnickij „odvolat z funkce“. Výpověď mu doručili kulometem. 

23. 5. 2015 jel po silnici Alčevsk - Luhansk a u stejného blokpostu, kde už na něho byl spáchán neúspěšný atentát, vybuchla bomba, která zastavila jeho automobil. Ten se pak stal cílem kulometů. Z posádky automobilu nikdo nepřežil. V stotisícovém městě Alčevsk měl na pohřbu určitě hromadu plačících babiček, pionýry a komsomolce a já nevím koho ještě. O rok později mu v centru Alčevska postavili pomník - s podstavcem měří čtyři metry a autorem byl sochař z Petěrburgu. 

Smrti statečného "antifašisty" si všimla i česká média včetně těch obskurních. Zde je citace z "levaperspektiva.cz":

"Mozgovoj byl zapamatováníhodnou osobností zejména proto, že byl člověkem z lidu, který měl ty samé předsudky, jako má celá spousta lidí, která se hlouběji nezabývá politikou, ale zároveň odrážel ty nejlepší lidské snahy a sny. Proto byly hlavními myšlenkami, za které Mozgovoj bojoval, myšlenky antifašismu, anti-oligarchismu, demokracie a přátelství mezi národy."

Rozstřílené autoAž potud by to byl nezajímavý příběh. Mozgovoj byl sice jedním z prvních, ale mnohých, které si už také vzalo peklo. V ČR už na něj nejspíše zapomněli i čtenáři Sputniku, ale v Luhansku se na něj nezapomnělo a přichází obrat a...

...a zjistilo se to, co si myslíme celou dobu. Tedy že "antifašista" byl obyčejný válečný zločinec. Konkrétně to v březnu tohoto roku zjistil "soud LNR". "In memoriam" ho uznal vinným z krádeže, rabování a vražd civilistů, konkrétně v případě rozstřílené rodiny Burychinových.

Pan Oleg Burychin z města Antracit, které také ovládá „LNR“, obchodoval s uhlím a podle slov jeho kamaráda mu teroristé začali "odebírat byznys". 9. května 2014 se rozhodl, že odveze rodinu do Rostova na Donu. Rodina jela ve dvou automobilech. Patnáct kilometrů od hranice s Ruskem, poblíže vesnice Novoborovyci, už na rodinu čekali teroristé a oba dva automobily rozstříleli automatickými zbraněmi. Pan Burychin s manželkou na místě zemřeli, jejich desetiletá dcera zázrakem přežila se střelným poraněním hlavy.

Teroristé po vraždách začali tvrdit, že dostali echo, že se k nim blíží automobily Pravého sektoru (ve směru do Ruska!), ale podíváme-li se na mapu, kde se nachází místo zločinu, snáze uvěříme na delfíny ve Vltavě. 

Verze "soudu“, pokud tak můžeme nazvat něco, co dnes sídlí v Luhansku, se shoduje s verzí ukrajinských médií – tedy, že teroristé věděli že Burychin poveze velkou hotovost, a rozhodli se ho oloupit a zahladit stopy. Jak "soud" dokázal, zapojení Mozgového do zločinu je nepodstatné, stejně tak to, zda byl skutečně vinen on a jeho zatím žijící spolupachatel Alexandr Kostin (dostal 14 let vězení).

Podstatné je, že si v Luhansku začali hrát na spravedlnost a byli ochotni zbavit se jednoho "geroje". Mohlo by to znamenat, že se snaží budovat alespoň naoko přijatelnější verzi "republiky", což může být pro Ukrajinu dost nebezpečné.


(AKU)

Rubriky

Komentáře

Smutný text. Bohužel je jisté, že někdejší "budování socialistického Donbasu" přispělo ke vzniku mnoha podobných existencí. Jaro roku 2014 jim dalo prostor k neomezené,adekvátě drsné seberealizaci. Asi ještě uslyšíme o mnoha dalších podobných zjevech, které vnímá leckdo z tamních lidí jako opravdové hrdiny...