Pár slov k válečným problémům Izraele a Ukrajiny

Náš kolega, prof. Jiří Pešek, se tu často zamýšlí nad změnami situace na ukrajinském bojišti i nad problémy se slibovanou, ale až příliš často opožděnou pomocí Evropské unie a USA této zemi. Tentokrát se podíval také do Izraele, jehož válka proti Hamásu už trvá přes půl roku. Je otázkou, nakolik srovnáváme srovnatelné, ale o tom už se přesvědčí čtenáři příspěvku sami. Připomínáme jen, že text byl psán před více než týdnem. (red.)

Je mi neveselo. Celý život si vážím Izraele a držím mu palce. Ale teď se dočítám, že se izraelští vojáci už před 7. říjnem 2023 chovali na okupovaných územích tak jako ruská vojska na Ukrajině. Také vidím, že jejich armáda, kdysi známá výkonnou precizností, se jednak nechala (v podstatě podle Netanjahuových, Hamas podporujících plánů) absolutně zaskočit vrahy z Hamasu. Když vidím, že tato armáda následně „řeší“ situaci opět po ruském vzoru brutálním srovnáváním měst se zemí podle vzoru Groznyj, Aleppo či Charkov, tak bych brečel…

A přitom ti, kdo za to všechno (tedy i za těch 1200 mrtvých z izraelských kibuců a nejspíše více než stovku mrtvých rukojmí) zodpovídají, sedí nadále u kormidla moci (jenom šéf vojenské rozvědky nakonec rezignoval a odešel). Budou zřejmě protahovat válku do nekonečna, protože odchod od vesla znamená vyšetřovací výbor a možná pak také soud a vězení… Na rukojmí v rukou úchylů z Hamasu už raději nevzpomínat. O ty „soudruhům“ Bibimu (Netanjahuovi) a Ben Gvirovi opravdu nejde…

Co více, izraelský pan plukovník Nochi Mandel – právě ten, který nechal v Gaze rozstřílet britský humanitární konvoj s potravinami – už počátkem roku spolu se stovkou podobně smýšlejících ortodoxních důstojníků veřejně požadoval uzavření a vyhladovění Gazy. Bez ohledu, zda někdo z civilů přežije. Potom je ale těžké argumentačně oponovat globálním levičákům a jejich řevu o genocidě prováděné na „ubohém palestinském lidu“.

Nevíte někdo, v co doufat???

Samoobrana UkrajinyNo a pohlédnu-li na Ukrajinu, je to snad ještě horší. Rusové nerušeně vymazávají ukrajinská města z mapy a jejich obyvatele ze života. Evropa mezitím mudruje, svolává schůzky a přijímá usnesení. Jen zbraně a munici neposílá, resp. neposílá zdaleka tolik, aby to pomohlo.

Nejde jen o dlouho taženou debatu o poskytnutí raket dlouhého doletu (zejména německý Taurus), které by zničily Kerčský most, a tedy i přísun 85 % dodávek ruské armádě na jižní část fronty. Aktuálně je snad důležitější posílení ukrutně slabé ukrajinské protiletecké a protiraketové ochrany. Jde tedy o původem americké, případně ve Francii také vyráběné systémy Patriot, které jsou schopny ničit i nejrychlejší ruské balistické nebo křižující rakety.

Evropská unie s dodávkami souhlasí, ale nedodává. Bývalému belgickému premiérovi a nyní europoslanci, Guy Verhofstadtovi, před časem ruply nervy a vyřval to (za velkého, ale nic neznamenajícího potlesku) v Europarlamentu na rovinu: evropské země mají podle ověřených údajů EU ve svých arsenálech celkem stovku baterií Patriotů. Ukrajina zoufale potřebuje alespoň sedm z nich, aby před zničením zachránila Charkov a další klíčová města, resp. systémově nenahraditelné elektrárny.

Ale žádná ze zemí EU s výjimkou Německa (to dalo ze svých 12 baterií už dvě a nyní pošle třetí) není ochotna vzdát se (za potenciální náhradu) svých Patriotů. Lze to pochopit u Polska, které má tyto baterie dvě. Obě hlídají letiště Rzeszów, kde je překládána prakticky veškerá zbrojní pomoc pro Ukrajinu. Asi to lze pochopit také v případě Rumunska, které má také dvě baterie na hranicích s Ukrajinou. Ale že ani kus nedá Francie, Itálie, Řecko a Španělsko, to už je sviňárna do nebe volající…. Přitom právě jim ruské ostřelování opravdu nehrozí. Vždyť i kdyby Ukrajina padla, je mezi nimi a Ruskem celé východní křídlo EU… A také Německo.

Ale nechme toho a podívejme se na jinou věc. Už jsem před časem psal, že čeští středoškoláci, otázáni po ochotě bránit svoji vlast proti vnější agresi, vyslovili se v naprosté většině zásadně negativně. Teď přišla zpráva z Německa o tom, jaké má názory tamní mladá generace. Tedy: cítí se být trvale frustrována, zejména inflací (ta ovšem již v eurozóně padla na čtyři procenta… nepovšimnuto). A tak 23 % „Mladogermánů“ ve věku mezi 14 a 29 roky přednostně preferuje neonacistickou Alternativu pro Německo (AfD). Všechny ostatní strany mají menší sympatie německé mládeže. Také „dobrá“ zpráva, nemyslíte?

Tak aspoň, že dneska v noci nebude mrznout… Prima, ne?

(jip)

Rubriky